Jonizatory powietrza (nazywane również generatorami jonów) to urządzenia, które wykorzystują zasilanie prądem zmiennym o wysokim napięciu do tworzenia jonów w powietrzu. Jony to małe, elektrycznie naładowane cząstki. Najczęściej spotykane jony ujemne to tlen (O) i wodór (H). Jony dodatnie to chlor (Cl), sód (Na) i potas (K).

Typowy jonizator powietrza wykorzystuje urządzenie wyładowania koronowego do wytwarzania jonów ujemnych. Urządzenie do wyładowań koronowych składa się z elektrody, która emituje elektrony, gdy przepływa przez nią prąd elektryczny. Gdy elektrony poruszają się w kierunku przeciwnie naładowanej elektrody, zderzają się z neutralnymi cząsteczkami powietrza i rozbijają je na cząstki naładowane. Powstałe w ten sposób ładunki dodatnie i ujemne przyciągają się wzajemnie i tworzą tymczasowe skupiska jonów dodatnich lub ujemnych.

Liczba jonów wytwarzanych przez jonizator powietrza zależy od kilku czynników, w tym od siły prądu elektrycznego przepływającego przez niego oraz od tego, ile tlenu jest dostępne do podziału na jony dodatnie i ujemne. Jonizatory powietrza nie wytwarzają znacznych ilości ozonu ani żadnych innych gazów szkodliwych dla zdrowia ludzkiego lub środowiska.

Jonizatory powietrza to urządzenia, które wytwarzają jony ujemne. Jony te pomagają usunąć z powietrza kurz i pyłki, zmniejszając ryzyko wystąpienia ataków alergii. Niektóre jonizatory powietrza pomagają również usunąć niektóre zapachy z powietrza.

Jonizatory powietrza działają na dwa różne sposoby:

1) Poprzez wytwarzanie jonów ujemnych w procesie elektrostatycznym (ogólnie zwanym jonizacją).

2) Poprzez uwalnianie do pomieszczenia gazu ozonowego (ogólnie nazywane ozonowaniem).

Jonizatory powietrza to rodzaj oczyszczacza powietrza, który wykorzystuje ładunek elektryczny do oczyszczania powietrza. Mogą być przenośne lub stacjonarne, a ich działanie polega na tworzeniu jonów w powietrzu. Jony to atomy lub cząsteczki z ładunkiem elektrycznym. Gdy jonizator wytwarza jony ujemne, przyczepiają się one do kurzu i innych cząstek w powietrzu, powodując ich opadanie z powietrza na powierzchnie.

Stwierdzono, że jony dodatnie poprawiają samopoczucie, natomiast jony ujemne zmniejszają stres i poprawiają jakość snu (1). Jednak obecnie nie ma dowodów na to, że jonizatory mogą faktycznie zapobiegać lub leczyć astmę, alergie lub inne problemy zdrowotne (2).